Southeast Missouri State University
For more information, contact:
Ann K. Hayes (573) 651-2552
ahayes@semo.edu

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

SOUTHEAST ANNOUNCES 2003 MATH FIELD DAY WINNERS

CAPE GIRARDEAU, Mo., April 11, 2003-Nearly 700 students from 29 area junior and senior high schools competed in the 26th annual Math Field Day April 8 at Southeast Missouri State University.

Southeast's Department of Mathematics and the Southeast Missouri Council of Teachers of Mathematics sponsored Math Field Day.

Students had the opportunity to compete in both individual and team events and a problem-solving event called MATHLETICS.

Individual and team events challenged students in the areas of algebra I, algebra II, geometry, trigonometry, word problems, history of mathematics, sets and logic, exponential and log functions, matrices and determinants, computational mathematics, elementary data analysis, probability, mental arithmetic, analytical geometry, number bases, number theory, hand calculators and calculus.

Schools participating were: Bell City, Bloomfield, Campbell, Century, Doniphan, East Carter, Leopold, Malden, Marquand-Zion, Meadow Heights, New Madrid County Central, Notre Dame, Oak Ridge, Central, Puxico, Saxony Lutheran, South Pemiscot, Southern Reynolds County, Steelville, Valley, Cape Central, DeSoto, Dexter, Farmington, Fredericktown, Herrin, North St. Francois County and Sikeston Junior and Senior High Schools.

2003 MATH FIELD DAY WINNERS

Individual Open Events

size=2>Third
SCHOOL LOCATIONNAME OF SCHOOLCATEGORYSTUDENT'S NAMEEVENTPLACE
BELL CITYBell City H.S. Small SchoolTravis EakinMental ArithmeticFirst
CAPE GIRARDEAUCape Central Sr. H.S. Large SchoolCarissa MooreNumber TheoryFirst
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolSonia TikooProbabilityThird
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolCarissa MooreComputational MathematicsFirst
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolNathan BraggNon-Routine Problem Solving Level IISecond
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolColin McLainNon-Routine Problem Solving Level IIThird
Cape Central Sr. H.S.Large SchoolLaura BrownGeometryFirst
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolColin McLainMental ArithmeticFirst
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolBonan WangElementary Data AnalysisFirst
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolSonia TikooElementary Date AnalysisSecond
Notre Dame H.S. Small SchoolMatthew Pfau Sets and LogicSecond
Notre Dame H.S. Small SchoolMatthew PfauNon-Routine Problem Solving Level IFirst
Notre Dame H.S. Small SchoolDanielle SchumerGeometryThird
Notre Dame H.S. Small SchoolAdam PrasanphanichAlgebraFirst
Notre Dame H.S. Small SchoolRoger MainorAlgebraSecond
Notre Dame H.S. Small SchoolAndrew WelterHistory of MathFirst
Notre Dame H.S. Small SchoolDavid KiblingerHistory of MathSecond
Notre Dame H.S. Small SchoolSteven NastTrigonometrySecond
Notre Dame H.S. Small SchoolDavid KiblingerElementary Data AnalysisFirst
Notre Dame H.S. Small SchoolAmanda WozniakElementary Data AnalysisSecond
CAMPBELLCampbell H.S. Small SchoolDaniel KuperComputational MathematicsThird
Campbell H.S. Small SchoolMarshall KingHand CalculatorsFirst
Campbell H.S. Small SchoolJames CarmanNon-Routine Problem Solving Level IIFirst
Campbell H.S. Small SchoolJames CarmanGeometrySecond
DEXTERDexter H.S. Large SchoolMartha Ann Polsgrove Hand CalculatorsThird
Dexter H.S. Large SchoolDerrick RayNon-Routine Problem Solving Level IThird
Dexter H.S. Small SchoolRyan HyslopNon-Routine Problem Solving Level IISecond
ELLINGTONSouthern Reynolds H.S. Small SchoolSarah GuntherSets and LogicFirst
FARMINGTON Farmington H.S. Large SchoolEric McNeillSets and LogicFirst
Farmington H.S.Large SchoolMichael LutschSets and LogicThird
Farmington H.S. Large SchoolJordan VarbleProbabilitySecond
Farmington H.S. Large SchoolJeff LaBundyAlgebraThird
Farmington H.S. Large SchoolDrew WilliamsHistory of MathFirst
Farmington H.S. Large SchoolJonathan ShirshekanTrigonometryThird
Farmington H.S. Large SchoolAndy KarlElementary Data AnalysisThird
FREDERICKTOWNFredericktown H.S. Large SchoolJosh ProvowNon-Routine Problem Solving Level ISecond
Fredericktown H.S. Large SchoolAmy BoppAlgebraFirst
LEOPOLDLeopold H.S.Small SchoolCourtney WesbecherComputational MathematicsFirst
Leopold H.S. Small SchoolAmanda DunnComputational MathematicsSecond
MALDENMalden H.S. Small SchoolAaron LukeGeometryFirst
NEW MADRID New Madrid Co. CentralSmall SchoolAllison FowlerSets and LogicThird
New Madrid Co. CentralSmall SchoolBrandon GravesNon-Routine Problem Solving Level IIThird
New Madrid Co. CentralSmall SchoolBrandon GravesMental ArithmeticSecond
OAK RIDGEOak Ridge H.S.Small School Aaron EisenhauerTrigonometryFirst
PARK HILLSCentral R-IIISmall SchoolKerry PolitteProbabilityFirst
Central R-IIISmall SchoolJimmy GuinnMental ArithmeticThird
Central R-IIISmall SchoolJayme GannAlgebraThird
Central R-IIISmall SchoolMichael DeBloisTrigonometryThird
PATTONMeadow HeightsSmall SchoolLisa WaggonerNon-Routine Problem Solving Level IThird
SIKESTONSikeston Jr. H.S. Large SchoolTraci Jackson Number TheoryThird
Sikeston H.S. Large SchoolDrew Lawrence Non-Routine Problem Solving Level IIFirst
Sikeston H.S. Large SchoolSam KlimmekTrigonometrySecond
STEELESouth Pemiscot H.S. Small SchoolJared ShubertNumber TheoryFirst
South Pemiscot H.S. Small SchoolJared ShubertProbabilitySecond
South Pemiscot H.S. Small SchoolJarred CrawfordHand CalculatorsSecond
South Pemiscot H.S. Small SchoolLaura CollinsNon-Routine Problem Solving Level ISecond
STEELEVILLE Steeleville H.S. Small SchoolBecky SandersNumber TheorySecond
Steeleville H.S. Small SchoolNicole RichterHand CalculatorsThird
Steeleville H.S. Small SchoolTiffany PowersHistory of MathThird
Steeleville H.S. Small SchoolTiffany PowersElementary Data AnalysisThird
HERRIN, ILL. Herrin H.S. Large SchoolMatthew MorganSets and LogicSecond
Herrin H.S. Large SchoolJared RussellNumber TheorySecond
Herrin H.S. Large SchoolKyle HarrowProbabilityFirst
Herrin H.S. Large SchoolKyle HarrowComputational MathematicsSecond
Herrin H.S. Large SchoolJared RussellComputational MathematicsThird
Herrin H.S. Large SchoolGarrett LunsfordHand CalculatorsFirst
Herrin H.S. Large SchoolJennifer TaittHand CalculatorsSecond
Herrin H.S. Large SchoolT.J. GaregnaniNon-Routine Problem Solving Level IFirst
Herrin H.S. Large SchoolGarrett LunsfordGeometrySecond
Herrin H.S. Large SchoolClare AbalosGeometryThird
Herrin H.S. Large SchoolJason MonchinoMental ArithmeticSecond
Herrin H.S. Large SchoolJared RussellMental ArithmeticThird
Herrin H.S. Large SchoolMegan PankeyAlgebraSecond
Herrin H.S. Large SchoolJacob HeathHistory of MathSecond
Herrin H.S. Large SchoolJordan TimmermannHistory of MathThird
Herrin H.S. Large SchoolLorraine WeissTrigonometryFirst
ULLIN, ILL. Century H.S. Small SchoolMatt MillerNumber Theory
Century H.S. Small SchoolBethany TaakeProbabilityThird

INDIVIDUAL GRADE LEVEL EVENTS

SCHOOL LOCATIONNAME OF SCHOOLCATEGORYSTUDENT'S NAMEEVENTPLACE
BONNE TERRENorth St. Francois H.S. Large SchoolRyan BoyerGeometry (10th grade) Third
CALEDONIAValley R-VI H.S. Small SchoolMichelle MilamGeometry (10th grade) Third
CAMPBELLCampbell H.S. Small SchoolJason RhodyCalculus (12th grade) First
CAPE GIRARDEAUCape Central Sr. H.S. Large SchoolLaura BrownWord Problems (9th grade) Second
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolCatherine MonetonNumber Bases (9th grade) Third
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolTina SuhreAlgebra I (10th grade) Third
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolJesse PyeatteGeometry (10th grade) Second
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolErin HerbstAlgebra II (11th grade) Second
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolKatie Wolz Exponential & Logarithmic Functions (11th grade) First
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolCandace LondonMatrices & Determinants (12th Grade) Second
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolAndrew MoretonAnalytic Geometry (12th grade) Second
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolCarissa MooreAnalytic Geometry (12th grade) Third
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolColin McLainCalculus (12th grade) First
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolAndrew MoretonCalculus (12th grade) Second
Notre Dame H.S.Small SchoolTyler GlausWord Problems (9th grade) Second
Notre Dame H.S.Small SchoolDanielle SchumerGeometry (10th grade) First
Notre Dame H.S.Small SchoolKenny RichardsonExponential & Logarithmic Functions (11th grade) First
Notre Dame H.S.Small SchoolSteve WissingerExponential & Logarithmic Functions (11th grade) Third
Notre Dame H.S.Small SchoolChris McCrateMatrices & Determinants (12th grade) First
Notre Dame H.S.Small SchoolKent BuxtonMatrices & Determinants (12th grade) Second
Notre Dame H.S.Small SchoolAdam PrasanphanichAnalytic Geometry (12th grade) First
Notre Dame H.S.Small SchoolDouglas OverbeyCalculus (12th grade) Second
Saxony Lutheran H.S. Small SchoolTyson KoenigAlgebra I (10th grade) Second
Saxony Lutheran H.S. Small SchoolDiana EmdeAlgebra II (11th grade) Third
DEXTERDexter H.S. Large SchoolJames Eldreth Algebra I (10th grade) First
Dexter H.S. Large SchoolDaniel SmithExponential & Logarithmic Functions (11th grade) Third
DONIPHANDoniphan H.S. Small SchoolRandy Cates Algebra II (11th grade) Second
Doniphan H.S. Small SchoolNic GordonAnalytic Geometry (12th grade) Second
FARMINGTON Farmington H.S. Large SchoolRachel FullerAlgebra I (10th grade)Second
Farmington H.S. Large SchoolSavanna MollAlgebra II (11th grade) First
Farmington H.S. Large SchoolBrittany NielsenWord Problems (11th grade) First
Farmington H.S. Large SchoolJohn McNeillWord Problems (11th grade) Second
LEOPOLDLeopold H.S. Small SchoolJena StoverinkAlgebra I (10th grade) First
Leopold H.S. Small SchoolLucas HorrellAlgebra II (11th grade) First
Leopold H.S. Small SchoolLucas HorrellWord Problems (11th grade)First
Leopold H.S. Small SchoolNick VanderMierdenWord Problems (11th grade) Second
NEW MADRIDNew Madrid Co. CentralSmall SchoolDale HopperNumber Bases (9th grade) Third
OAK RIDGEOak Ridge H.S. Small SchoolKyle BucheitWord Problems (9th grade) First
Oak Ridge H.S.Small SchoolChristina HongNumber Bases (9th grade) First
PARK HILLSCentral R-III H.S. Small SchoolJessica SealsNumber Bases (9th grade) Second
Central R-III H.S. Small SchoolSarah MasonWord Problems (11th grade) Third
Central R-III H.S. Small SchoolMatt BessExponential & Logarithmic Functions (11th grade) Second
Central R-III H.S. Small SchoolJennifer SealsCalculus (12th grade) Third
SIKESTONSikeston Jr. H.S. Large SchoolTerri JohnsonAlgebra II (11th grade) Third
Sikeston Sr. H.S. Large SchoolRyan HoganWord Problems (11th grade)Third
Sikeston Sr. H.S. Large SchoolJeff MayMatrices & Determinants (12th grade) First
Sikeston Sr. H.S. Large SchoolNathan SiskMatrices & Determinants (12th grade) Third
STEELESouth Pemiscot H.S. Small SchoolMackenzie McCullochWord Problems (9th grade) Third
South Pemiscot H.S. Small SchoolLauren RoseGeometry (10th grade) Second
South Pemiscot H.S. Small SchoolVictor CollinsAnalytic Geometry (12th grade) Third
STEELVILLESteelville H.S. Small SchoolEmily BellAlgebra I (10th grade) Third
Steelville H.S. Small SchoolNicole RichterMatrices & Determinants (12th Grade) Third
HERRIN, ILL. Herrin H.S. Large SchoolKatie GoldenWord Problems (9th grade) First
Herrin H.S. Large SchoolKristen MellenyWord Problems (9th grade) Third
Herrin H.S. Large SchoolKristen MellenyNumber Bases (9th grade) First
Herrin H.S. Large SchoolKatie GoldenNumber Bases (9th grade) Second
Herrin H.S. Large SchoolDerrick WrightGeometry (10th grade) First
Herrin H.S. Large SchoolMatthew MorganExponential & Logarithmic Functions (11th grade) Second
Herrin H.S. Large SchoolScott ParksAnalytic Geometry (12th grade) First
Herrin H.S. Large SchoolScott ParksCalculus (12th grade) Third

TEAM EVENTS

SCHOOL LOCATIONNAME OF SCHOOLCATEGORYSTUDENTSíNAMESEVENTPLACE
CAPE GIRARDEAUCape Central Sr. H.S. Large SchoolSam Bornstein, Laura Brown,
Cathy Hayward, Jesse Pyeatte
GeometrySecond
Cape Central Sr. H.S. Large SchoolAlex Ramsey, Will Ramsey,
Lauren Sulser, Chelsea White
TrigonometrySecond
Notre Dame H.S. Small SchoolEmily Bira, Jacob Essner,
Tyler Glaus, Adam Reinagel
Algebra ISecond
Notre Dame H.S.Small SchoolKent Buxton, Chris McCrate,
Kenny Richardson, Steve Wissinger
Algebra IIFirst
Notre Dame H.S. Small SchoolSarah Huber, John Kiblinger,
Matthew Pfau, Danielle Schumer
GeometrySecond
Notre Dame H.S. Small SchoolDavid Kiblinger, Roger Mainor,
Steven Nast, Adam Prasanphanich
TrigonometryFirst
Notre Dame H.S.Small SchoolJosh Essner, Douglas Overbey,
Andrew Welter, Amanda Wozniak
MedleyFirst
Saxony Lutheran H.S. Small SchoolTyson Koenig, Danielle Leible,
Matthew Mueller, Casy Petzoldt
Algebra IFirst
Saxony Lutheran H.S. Small SchoolJon Burford, Diana Emde,
Christina Mann, Ben Thies
Algebra IISecond
Saxony Lutheran H.S. Small SchoolAmanda Berry, Robert Huey,
Deanna Leible, Amy Woolridge
GeometryFirst
DEXTER Dexter H.S. Large SchoolChristina Carwile, James Eldreth,
Ryan Humphrey, Paul Mahan
Algebra IFirst
Dexter H.S. Large SchoolBailey Cato, Whitney Hook,
Mike Walker, Drew Wethington
MedleySecond
FARMINGTONFarmington H.S. Large SchoolLynnsey Cook, Devin Helms,
Claire Huck, Mary Jo Miller
Algebra IThird
Farmington H.S.Large SchoolAshley Beavers, John McNeill,
Brenna Noble, Monica Wolo
Algebra IIFirst
Farmington H.S. Large SchoolBrian Derickson, Rachel Fuller,
Chelsea Johnson, Jordan Varble
GeometryThird
Farmington H.S. Large SchoolAndy Karl, Jeff LaBundy,
Michael Lutsch, Eric McNeill
MedleyFirst
FREDERICKTOWNFredericktown H.S. Large SchoolAllie Ammons, Steve Emlund,
Chasidy Griffon, Jake Stoffregen
Algebra IIThird
Fredericktown H.S. Large SchoolJessy Cooper, Sissy Rauls,
Katie Rooker, Florian Spenner
TrigonometryThird
Fredericktown H.S. Large SchoolAmy Bopp, Adam Cooper,
Ashley Moyers, Josh Provow
MedleyThird
LEOPOLDLeopold H.S. Small SchoolBrandon Bueter, Lucas Horrell,
Nick VanderMierden, Wendy Vandeven
Algebra IIThird
OAK RIDGEOak Ridge H.S. Small SchoolAaron Eisenhauer, Steven Ford,
Alicia Kellogg, Charlie Phillips
TrigonometryThird
MALDENMalden H.S. Small SchoolTerrell Butler, Karis Keller,
Amanda King, Luke Lancaster
Algebra IThird
Malden H.S. Small SchoolKristi Gage, Nicah Huckeby,
Kayleigh Ogden, Sidney Taylor
GeometryThird
Malden H.S. Small School Ashley Lancaster, Scott Matthews,
Jay McLeod, Shellena Stone
TrigonometrySecond
PARK HILLSCentral R-III H.S. Small SchoolVanessa Combrink, Jayme Gann,
Kerry Politte, Jennifer Seals
MedleySecond
SIKESTONSikeston Jr. H.S. Large SchoolAdrienne Angelos, Logan Hampton,
Kurstin Koch, Sam Ruesler
Algebra ISecond
Sikeston Jr. H.S. Large SchoolEllie Hensley, Traci Jackson,
Terri Johnson, Jordan Phenicie
Algebra IISecond
STEELE South Pemiscot H.S. Small SchoolVictor Collins, Jarred Crawford,
Matt Dodd, Jennifer Varnell
MedleyThird
HERRIN, ILL. Herrin H.S. Large SchoolT.J. Garegnani, Corinne Russell,
Jordan Timmermann, Mickenzie Wade
GeometryFirst
Herrin H.S. Large SchoolGarrett Lunsford, Matthew Morgan,
Megan Pankey, Lorraine Weiss
TrigonometryFirst

PROBLEM SOLVING SCHOOL EVENTS

SCHOOL LOCATIONNAME OF SCHOOLSPONSORPLACE
CAPE GIRARDEAUCape Central Sr. H.S. Julia Harter Second
Notre Dame H.S. Lenny KuperThird
FARMINGTON Farmington H.S. Andrea Hodges,
Kim Johnson
First

MATHLETICS

SCHOOL LOCATIONNAME OF SCHOOL PLACE
BONNE TERRENorth St. Francois H.S. Third
CAPE GIRARDEAUNotre Dame H.S. Second
FARMINGTON Farmington H.S. First

 

Return to Campus News Headlines

© 2014 Southeast Missouri State University
Page maintained by the News Bureau
For more information contact the Director of the News Bureau, Ann Hayes, (573) 651-2552.
Disclaimer